Word Problems for Grade 11, Problem ID: 4628
Gerry bought 3 oranges and 8 apples for $5.
The next week he bought 8 oranges and 3 apples for $10.
What is the most expensive fruit and by how much?
An apple is more expensive than an orange by $1.
An orange is more expensive than an apple by $0.5.
An orange is more expensive than an apple by $1.
An apple is more expensive than an orange by $0.5.